VAİLLANT ARIZA KODLARI

Vaillan Kombi Arıza Kodları ve ÇözümleriVaillant TurboTec Plus Kombiyi Resetleme

TurboTec Plus kombi panelinde ekranın hemen altında gördüğünüz x işaretli düğme reset görevindedir. Cihazı resetlemek amacı ile bu düğmeye birkaç saniye kadar basılı tutmanız gerekmektedir. Uygulama sonrasında cihaz önce kapanacak sonrasında yeniden açılacaktır.


Sıcak suyun geç gelmesine neden olan etmenler ise şunlardır:

Musluk ile kombi arasındaki mesafe uzundur. Bu sebeple suyun tesisatta dolaşma süresi uzar. Bu nedenle de sıcak su musluk direk açıldığında değil bir süre sonra gelir. Bu durumun bir çözümü olmamaktadır.
Musluk ile kombi arasında kalan boru içindeki su boşalmadan sıcak su gelmemektedir. Suyun boşalması da biraz uzun sürdüğü için musluğa gelen sıcak su süresi uzar. Bu nedenle de musluğu açtığınızda direk sıcak su gelmez. Bir süre kadar soğuk su akar. Su yavaşça ısınmaya başlar.
Kombide sıcak su için görevde olan parçalar suyu geç algılıyor olabilir. Bu durumda parçalar kontrol edilir hangi parçada sorun ya da aksam söz konusu ise ona göre bir işlem yapılarak sorun giderilir.
Mix batarya olarak adlandırdığımız musluklarda genelde karşımıza çıkan bir durumdur. Mix batarya dediğimiz sağa sola çevrilebilen musluklar olmaktadır. Arızalı olduğu durumlarda genelde sıcak su kısmına soğuk su kaçırmaktadır. Bu gibi durumlar nedeni ile de musluğa sıcak su geç gelebilmektedir.


Kombi Devreye Girmiyor Sorunu ve Çözümü;

Kombi elektrik, su ve doğal gaz ile çalışan kompleks bir yapıya sahip mekanik parçalardan oluşan ısıtma sistemi elemanıdır.

Kombinin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için ilk olarak kontrol edilmesi gereken noktalar;

Kombiye doğal gaz geliyor mu? Bunun kontrolü için ilk olarak yemek pişirdiğiniz ocağı kontrol ediniz. Ardından kombiye giden gaz hattının vanasının açık olduğundan emin olunuz.
Kombide bulunan suyun 1,5 bar olması gerekir. Eğer cihazda 1,5 bar olacak şekilde su yoksa su dolumu yapmanız gerekir. Fazla su dolumu yaparsanız 3-bar emniyet ventili kendini açarak fazla suyu boşaltacaktır.
Kombiye gelecek olan voltajın 220 volt olacak şekilde düzenli bir şekilde gelmesi gerekir. Kombi eğer sigorta ya da voltaj düzenleyiciye bağlı ise bağlantılarının açık olup olmadığını kontrol ediniz.

Kombi Devreye Geç Giriyor Sorunu
Kombi devreye geç giriyor ise;

Bacanın uzun olması
Fan motorunun kirli, pis olması
Fan motoru üzerinde bulunan kelebek tapasının olması
Elektronik kart da arıza olması
Dış hava sensörünün arızalı olması kombinin devreye geç girmesine neden olur.
Kontrolleri sağladıktan sonra arızayı çözemezseniz sizlere gün içerisinde, piyasanın altında, % 100 orjinal yedek parça kullanımı ve 1 yıl garantili hizmet için bize ulaşabilirsiniz.

Yanıp sönüyor ise Cihazda aşırı ısınma sorunu vardır. Bu durumda tesisat vanalarının ve petek vanalarının açık olduğundan emin olun, kapalı ise mutlaka açın. Kombiyi resetleyin. Düzelme durumu olmaz ise mutlaka servis yardımı almalısınız.


Elektriğe giriş bağlantılarında, binaya ait ana giriş sigortasında, kablo bağlantılarında, ana kartta yahut trafoda sorun meydana gelmiş olabilir. Net teşhis için servisi aramalısınız.


Cihazın kış modunda olup olmadığına bakınız. Oda termostatı üzerinde talep var mı kontrol ediniz. Tümü doğru ise ana kartta sorunlu olabilir. Vaillant Servisi ile görüşerek yardım isteyiniz.